Lata 70.

Kroki w nieznane – tom 6, Iskry, Warszawa 1976

OPOWIADANIA
Arthur C. Clarke – DZIEWIĘĆ MILIARDÓW IMION BOGA „The Nine Billion Names of God” (Przełożył Krzysztof W. Malinowski)
Daniel Keyes – KWIATY DLA ALGERNONA „Flowers for Algernon” (Przełożył Krzysztof W. Malinowski)
John Brunner – MARNOTRAWSTWO „Wasted on the Young” (Przełożyła Izabella Wagner-Jastrzębska)
Dymitr Bilenkin – NIE ZDARZA SIĘ „Nie bywajet” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Barrington Bayley – STATEK, KTÓRY ŻEGLOWAŁ PO OCEANIE KOSMOSU „The Ship that Sailed the Ocean of Space” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Konrad Fiałkowski – MYŚLAK
Michaił Puchow – NAD PRZEPAŚCIĄ „Nad biezdnoj” (Przełożył Krzysztof W. Malinowski)
R. A. Lafferty – NAJDŁUŻSZY OBRAZ ŚWIATA „All Pieces of a River Shore” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Michaił Puchow – WYPRAWA MYŚLIWSKA „Ochotnicz’ja ekspiedicyja” (Przełożył Tadeusz Gosk)
Krzysztof W. Malinowski – WIZJA III
J. G. Ballard – TRZYNASTU DO CENTAURA „Thirteen to Centaurus” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Kirył Bułyczow – DIALOG O ATLANTYDZIE „Dialog ob Atłantidie” (Przełożył Krzysztof W. Malinowski)
Zbigniew Prostak – BOJA
Bob Shaw – NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ TWOJEGO ŻYCIA „The Happiest Day of Your Life” (Przełożyła Izabella Wagner-Jastrzębska)
Dymitr Bilenkin – DAWAĆ I BRAĆ „Dawat’ i brat”, (Przełożył Tadeusz Gosk)
Janusz A. Zajdel – 869113325
James Blish – DZIEŃ STATYSTYKA „Statistician’s Day” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Włodzimierz Wolin – PRZEWODNIK PO KOSMICZNYM ZWIERZYŃCU „W mieżpłanietnom zooparkie” (Przełożył Tadeusz Gosk)

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
Arthur C. Clarke – RYZYKO PROROKOWANIA „Hazards of Prophecy” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Krzysztof W. Malinowski – WĘDRUJĄC PO WSZECHŚWIATACH
Mikołaj Bodnaruk – TAJEMNICZA SIEĆ NA GLOBUSIE „Tainstwiennaja siet’ na głobusie” (Przełożył Tadeusz Gosk)

Kroki w nieznane – tom 5, Iskry, Warszawa 1974

OPOWIADANIA
Kurt Vonnegut – HART DUCHA „Fortitude” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Victor Contoski – GAMBIT VON GOOMA „Von Goom’s Gambit” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Wiaczesław Moroczko – WIECIE, JAK SIĘ NAZYWAM „Mojo imia wam izwiestno” (Przełożył Tadeusz Gosk)
Dean Mc Laughlin – KRYTERIUM „Touchstone” (Przełożyła Izabella Wagner)
Ray Bradbury – POCZWARKA „Chrysalis” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Krzysztof W. Malinowski – WIZJA II
Robert Sheckley ŚWIAT – NASZYCH PRAGNIEN „The World of Heart’s Desire„ (Przełożył Lech Jęczmyk)
Robert Silverberg – SZCZĘŚLIWY DZIEŃ W ROKU 2381 „A Happy Day in 2381″ (Przełożył Marek Wagner)
Stanisław Lem – PROFESOR A. DOŃDA
Ilja Warszawski – UNIWERSALNY PORADNIK DLA PISARZY FANTASTÓW „Nazidanije dla pisatielej fantastow” (Przełożył Tadeusz Gosk)
Arthur C. Clarke – OGNIE OD WEWNĄTRZ „The Fires Within” (Przełożył Robert Stiller)
Janusz A. Zajdel – ŻYWA TORPEDA
Bruce Jay Friedman – ZABÓJCA Z TELEWIZORA „The Killer in the TV Set” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Clifford D. Simak – CHODZIĆ PO ULICACH MIASTA „To Walk a City’s Street” (Przełożyła Izabella Wagner)
Henry Slesar – PO… „After” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Janusz A. Zajdel – RAPORT Z PIWNICY
Laurence Yep – DZIECI SELCHEYA „The Selchey Kids” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Rick Norwood – OMNIA TRISTE „Omnia Triste” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Arthur C. Clarke – STRZAŁA CZASU „The Time’s Arrow” (Przełożył Marek Wagner)
Krzysztof W. Malinowski – SCHIZOCHRONIA
Michaił Puchow – GALERIA OBRAZÓW „Galerija” (Przełożył Krzysztof W. Malinowski)
Isaac Asimov – OSTATNIE PYTANIE „The Last Question” (Przełożył Krzysztof Malinowski)
Philip Jose Farmer – TYLKO WE WTOREK „The Sliced-Crosswise Only-on-Tuesday World” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Andrzej Czechowski – REKONSTRUKCJA
Terry Dixon – OPOWIEŚĆ BARDA „The Bard’s Tale” (Przełożyła Izabella Wagner)

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
Andrzej Trepka – CZŁOWIEK NIE JEST SAMOTNY WE WSZECHŚWIECIE
Krzysztof W. Malinowski – CZEKAJĄC NA KOSMITÓW
Aleksander Gorbowski – WIEDZA ZNIKĄD „Zagadki drewniejszej istprii”
(Przełożył i opracował Bolesław Baranowski)

Kroki w nieznane – tom 4, Iskry, Warszawa 1973

OPOWIADANIA
Brian W. Aldiss – ŚWIAT SCARFE’A „Scarfe’s World” (Przełożył Marek Wagner)
Isaac Asimov – MARTWA PRZESZŁOŚĆ „The Dead Past” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Ray Bradbury – AUTOSTRADA „The Highway” (Przełożył Antoni Wolski)
Langdon Jones – KRÓTKA WIZYTA „Transient” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Damon Knight – MASKI „Masks” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Tuli Kupferberg – TĘSKNOTA „A Personal Touch” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Keith Laumer – W KOLEJCE „In the Queue” (Przełożyła Janina Rowińska-Bloch)
David I. Masson – URLOP „Traveller’s Rest” (Przełożył Marek Wagner)
Frederik Pohl – MONSTRUM „The Fiend” (Przełożyła Janina Rowińska-Bloch)
Frederik Pohl – TUNEL POD ŚWIATEM „The Tunnel under the World” (Przełożył Krzysztof Malinowski)
Bob Shaw – ŚWIATŁO MINIONYCH DNI „The Light of Other Days” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Robert Sheckley – SPY STORY, CZYLI HISTORIA SZPIEGOWSKA „Spy Story” (Przełożyła Izabella Wagner)
Henry Slesar – EGZAMIN „Examination Day” (Przełożył Lech Jęczmyk)
John Wyndham – DZIEWCZYNA Z INNEGO WYMIARU „Random Quest” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Władlen Bachnow – CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ GENIUSZEM „Czełowiek, kotoryj był gienijem” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Władlen Bachnow – TEN SAM BAŁABASZKIN „Tot samyj Bałabaszkin” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Dymitr Bilenkin – CIŚNIENIE ŻYCIA „Dawlenije żyzni” (Przełożył Krzysztof Malinowski)
Dymitr Bilenkin – ZAKAZ „Zapriet” (Przełożył Krzysztof Malinowskl)
Dymitr Bilenkin – CYROGRAF „Adskij modern” (Przełożył Krzysztof Malinowski)
Dymitr Bilenkin – TŁOK W ETERZE „Kak na pożarie” (Przełożył Eligiusz Madejski)
Dymitr Bilenkin – CZŁOWIEK KATALIZATOR „Czełowiek, katoryj prisutstwował” (Przełożył Eligiusz Madejski)
Kirył Bułyczow – SKARBNICA MĄDROŚCI „Kładiez mudrosti” (Przełożył Eligiusz Madejski)
Kirył Bułyczow – AWARIA NA LINII „Połomka na linii” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Aleksander Szalimow – WIREFAP Brefanid (Przełożył Krzysztof Malinowski
Andrzej Czechowski – NAJDALSZA PODRÓŻ PREZYDENTA
Tadeusz Gosk – UCIECZKA
Krzysztof Malinowski – TRANSFORMACJA
Janusz A. Zajdel – TOWARZYSZ PODRÓŻY
Wiktor Żwikiewicz – INSTAR OMNIUM

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
ZAGADKI KSIĘŻYCA
Andrzej Trepka – GNIAZDA ŻYCIA POZA ZIEMIĄ

Kroki w nieznane – tom 3, Iskry, Warszawa 1972

OPOWIADANIA
Kurt Vonnegut – JUTRO „Tomorrow and Tomorrow and Tomorrow” (Przełożyła Elżbieta Zychowicz)
Robert Sheckley – PTAKI-CZUJNIKI „Watchbird” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Janusz A. Zajdel – SAMI
Morio Kita – ZBYTEK „Zeitaku” (Przełożył Henryk Lipszyc)
Robert Sheckley – SPECJALISTA „Specialist” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Kir Bułyczow – WYBÓR „Wybor” (Przełożyła Irena Lewandowska)
John Wyndham – BIURO TURYSTYCZNE PAWLEYA „Pawley’s Peepholes” (Przełożył Marek Wagner)
Janusz A. Zajdel – TAM I Z POWROTEM
Kurt Vonnegut – PIES TOMASZA EDISONA „Tom Edison’s Shaggy Dog” (Przełożył Lech Jęczmyk)
J. T. McIntosh – ZESPÓŁ „Unit” (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Wiktor Kołupajew – BILET DO DZIECIŃSTWA „Bilet w dzietstwo” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Marian Butrym – GOŚĆ Z TAMTEGO ŚWIATA
Ron Goulart – NOWE LO! „A New Lo!” (Przełożył Lech Jęczmyk)
Władimir Michajłow – SPOTKANIE NA JAPECIE „Wstriecza na Japietie” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Edmund Wnuk-Lipiński – WYPRAWA RATUNKOWA
Władimir Bachnow – PIĄTY OD LEWEJ… „Piataja slewoj…” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Sakyo Komatsu – PAPIER CZY WŁOSY „Kami ka kami ka” (Przełożył Henryk Lipszyc)
Stanisław Lem – KONGRES FUTUROLOGÓW
Dymitr Bilenkin – MIASTO I WILK „Gorod i wołk” (Przełożył Tadeusz Gosk)
Ilja Warszawski – UCIECZKA „Pobieg” (Przełożyła Irena Lewandowska)
Romen Jarow – ZAKŁAD „Spor” (Przełożyła Irena Lewandowska)
Shin’ichi Hoshi – UPOMINEK „O-miyage” (Przełożył Henryk Lipszyc)
Arthur C. Clarke – HALO, KTO MÓWI? „Dial F for Frankenstein” (Przełożyła Leontyna Ostrowska)
J. G. Ballard – GŁOSY CZASU „The Voices of Time” (Przełożyła Aniela Iwicka)
Władlen Bahnow – WYPRZEDAŻ „Dieszewaja rasprodaża” (Przełożył Bolesław Baranowski)

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
Lech Jęczmyk – JETI, BRAT LOKISA
Herman Maliniczew – KTO, CO I W JAKIM CELU „Kto, czto i s kakoj celju” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Gennadij Jeremin – CZY NIE: ZOSTANIE ROZWIĄZANA STAROŻYTNA ZAGADKA? „Budiet li razgadana driewniaja tajna” (Przełożył Bolesław Baranowski)
Alfred Bester – MÓJ WŁASNY ŚWIAT FANTASTYKI NAUKOWEJ „My Private World of Science Fiction” (Przełożył Lech Jęczmyk)

Kroki w nieznane – tom 2, Iskry, Warszawa 1971

W OCEANIE CZASU
Janusz A. Zajdel – PROGONZJA
Ilja Warszawski – WYCIECZKA DO PENNFIELD (Przełożył Tadeusz Gosk)
John Wyndham – CHRONOKLAZM (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Giennadij Gor – WIELKI AKTOR JONES (Przełożył Bolesław Baranowski)
Jack Finney – TWARZ Z FOTOGRAFII (Przełożył Lech Jęczmyk)
Henryk Gajewski – PRZYBYSZ Z RURY GOLDA
Fredric Brown – TURNIEJ (Przełożyła Wacława Komarnicka)
M. Czudakowa – PRZESTRZEŃ ŻYCIA (Przełożył Eligiusz Madejski)
Stanisław Lem – SZCZUR W LABIRYNCIE
Fredric Brown – PIERWSZA MASZYNA CZASU (Przełożył Lech Jęczmyk)
John Wyndham – POJEDYNEK (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Fredric Brown – GABINET LUSTER (Przełożył Lech Jęczmyk)
Konrad Fiałkowski – CZŁOWIEK Z AUREOLĄ
Gleb Aniłow – *** (Przełożył Bolesław Baranowski)
Robert Sheckley – OFIARA BRAKORÓBSTWA (Przełożył Lech Jęczmyk)
Alfred Bester – LUDZIE, KTÓRZY ZAMORDOWALI MAHOMETA (Przełożyła Zofia Uhrynowska)

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
P. I. Priwałow – HIPOTEZY ZWIĄZANE Z UPADKIEM METEORYTU TUNGUSKIEGO (Przełożył Bolesław Baranowski)
B. Porszniew – PRACZŁOWIEK? (Przełożył Bolesław Baranowski)
M. Wasin, A. Szczerbakow – CZY KSIĘŻYC JEST TWOREM ISTOT ROZUMNYCH? (Przełożył Bolesław Baranowski)

Kroki w nieznane – tom 1, Iskry, Warszawa 1970

INWAZJA MARSJAN
Dymitr Bilenkin – Dlaczego? (Przełożył Tadeusz Gosk)
Ryszard Sawwa – LOT DALEKOSIĘŻNY
Fredric Brown – OSTATNI MARSJANIN (Przełożył Lech Jęczmyk)
Ariadna Gromowa – BARDZO DZIWNY ŚWIAT (Przełożyła Irena Lewandowska)
Clifford D. Simak – CIENIE (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Ilja Warszawski – KACZKA W ŚMIETANIE (Przełożyła Irena Lewandowska)
Stanisław Lem – OPOWIADANIE PIRXA
Fritz Leiber – CZŁOWIEK, KTÓRY ZAPRZYJAŹNIŁ SIĘ Z ELEKTRYCZNOŚCIĄ (Przełożył Lech Jęczmyk)
Arkadij Strugacki, Borys Strugacki – STAN ALARMOWY (Przełożyła Irena Lewandowska)
Fredric Brown – PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE (Przełożył Lech Jęczmyk)
Fredric Brown – MĄŻ OPATRZNOŚCIOWY (Przełożył Lech Jęczmyk)
Mark Clifton – HAŃBA WANDALOM (Przełożył Lech Jęczmyk)
Andrzej Czechowski – WIECZORNE NIEBO
Władimir Szczerbakow – ŻUK (Przełożył Tadeusz Gosk)
Arkadij Strugacki, Borys Strugacki – SPOTKANIE (Przełożyła Irena Lewandowska)
Władimir Grigoriew – WŁASNE DROGI KU SŁOŃCU (Przełożył Bolesław Baranowski)
Władimir Grigoriew – ZGODNIE Z PRAWAMI NAUK NIEŚCISŁYCH (Przełożył Bolesław Baranowski)
Zenna Henderson – PODKOMITET (Przełożyła Zofia Uhrynowska)
Konrad Fiałkowski – WRÓBLE GALAKTYKI

DIABELSKIE WYNALAZKI
Harry Harrison – STRAGAN Z ZABAWKAMI (Przełożył Lech Jęczmyk)
Aleksander Szalimow – KONCENTRATOR GRAWITACJI (Przełożył Tadeusz Gosk)
Gerard Kersh – NIEBEZPIECZNY SEJF (Przełożył Lech Jęczmyk)
Dymitr Bilenkin – DZIEŃ, W KTÓRYM ZJAWIŁA SIĘ ŻYRAFA (Przełożył Tadeusz Gosk)
R. A. Lafferty – SIEDEM DNI STRACHU (Przełożył Lech Jęczmyk)
Ł. Mogilew – OKNO W PRZESZŁOŚĆ (Przełożył Tadeusz Gosk)
Anatolij Dnieprow – OTCHŁAŃ (Przełożył Bolesław Baranowski)
Roman Jarow – DRUGIE STADIUM (Przełożyła Irena Lewandowska)

FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI
Józef Szkłowski – CZŁOWIEK, ZIEMIA, KOSMOS (Przełożył Tadeusz Gosk)
Borys Lapunow – ZAMIESZKANY KOSMOS (Przełożył Bolesław Baranowski)
Aleksander Kazancew – TUNGUSKA KATASTROFA (Przełożył Bolesław Baranowski)
Lech Jęczmyk – CO TO JEST FANTASTYKA NAUKOWA

Przygotował Rafał Śliwiak

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop