Kategorie

Robert Shearman

Najnowszy almanach fantastyki „Kroki w nieznane” 2012 otwiera „Mortal Coil” – błyskotliwy tekst Robert Shearmana. Autor, dotąd praktycznie nieznany w Polsce, cieszy się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii, np. za sprawą scenariuszy do kultowego na Wyspach serialu „Doctor Who”, sztuk teatralnych, czy słuchowisk pisanych dla BBC.

Shearman określa się mianem komediopisarza, choć duża część jego najnowszych opowiadań jest mroczna, ciąży ku horrorowi, ale podszytemu typowym dla autora poczuciem absurdu. Zwykli ludzie są przez niego często konfrontowani z sytuacjami całkowicie odbiegającymi od normy. Właśnie takie zdarzenie stanowi punkt wyjścia „Mortal Coil”. Wszyscy na Ziemi otrzymują list, z którego dowiadują  się o dacie i powodzie swojej śmierci. To zaledwie  początek nieoczekiwanych zwrotów akcji w tym wybornym opowiadaniu, które nie pozostawia wątpliwości, że Shearman jest dziś absolutnie w pierwszej lidze mistrzów krótkiej formy. Starczy powiedzieć, że porównywany jest do takich tuzów jak Roald Dahl, czy Douglas Adams.

Pisarz zebrał już parę nagród i jeszcze więcej nominacji za swoją twórczość. Z bardziej znanych polskim czytelnikom można wymienić World Fantasy Award, w kategorii najlepszy zbiór opowiadań, za „Tiny Deaths”. Z tego zbioru zaczerpnięty został tekst do najnowszych „Kroków…”. Kolejny zbiorek „Love Songs for the Shy and Cynical” zdobył British Fantasy Award. Nominacja do Hugo Award przypadła mu za jeden z odcinków serialu „Doctor Who”, pt. „Dalek”.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.