Kategorie

Blisko najważniejszej nagrody

Wracamy do wręczanej w czerwcu przez miłośników fantastyki nagrody SFINKS. Dlaczego? Ano dlatego, że głosami czytelników „Kroki w nieznane” znalazły się na drugim miejscu w kategorii KSIĄŻKA ROKU! Fantaści postawili też na opowiadanie „Mała bogini” Iana McDonalda, które uznano ZAGRANICZNYM OPOWIADANIEM ROKU.

W przeszłości bardziej udana była tylko reaktywacja almanachu, kiedy to SFINKS 2006 (za rok 2005) przypadł „Krokom w nieznane” w kategorii KSIĄŻKA ROKU („Kroki w nieznane” 2005  – red. Konrad Walewski / Lech Jęczmyk) oraz w kategorii ZAGRANICZNE OPOWIADANIE ROKU (Ted Chiang – „72 litery”).

Tytuł KSIĄŻKI ROKU 2010 (za rok 2009) otrzymała znakomita powieść Michaela Chabona, laureata Pulitzera, „Związek żydowskich policjantów”, która – co ciekawe – w kategorii ZAGRANICZNA POWIEŚĆ ROKU ustąpiła pola „Accelerando” Charlesa Strossa. Wycieczka Chabona na fantastyczne poletko nie jest wcale przypadkowa. To miłośnik mieszania gatunków, piewca literatury popularnej, m.in. fantastyki, i znany antologista. W Polsce ukazał się jego wybór „Elektryzujące opowieści”. Przeszedł on jednak bez echa mimo, że na prośbę Chabona specjalnie do tego zbioru opowiadania napisały takie megagwiazdy jak Stephen King, Michael Crichton, Neil Gaiman, czy Harlan Ellison.

KSIĄŻKA ROKU – SFINKS 2010 (w nawiasach liczba głosów):

1. Michael Chabon – „Związek żydowskich policjantów”, W.A.B. (207)
2. „Kroki w nieznane” 2009 – red. Mirek Obarski, Solaris (160)
3. Stephenson Neal – „Peanatema”, Mag (153)
4. John M. Harrison – “Viriconium”, Mag (152)
5. Orson Scott Card – “Gra Endera”, Prószyński i S-ka (137)
6. Jarosław Grzędowicz – “Pan Lodowego Ogrodu” – tom 3, Fabryka Słów (122)
7. Charles Stross – “Accelerando”, Mag (112)
8. Greg Bear – “Radio Darwina”, Solaris (94)
9. Robert M. Wagner – “Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, Powergraph (86)
10. Joe Haldeman – “Wieczna wojna”, Solaris (78)

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.