Kategorie

Mercurio D. Riviera – Tęsknota za Langalana

Mercurio D. Riviera, kolejny autor, którego tekst znajdzie się w najnowszym tomie Kroków w nieznane, jest już znany czytelnikom antologii. W tomie 7., z roku 2011, ukazało się “Twoje cierpienie nas ochroni” / “Tu Sufrimiento Shall Protect Us”, nominowane w kategorii krótkie opowiadanie do World Fantasy Award 2011. Utwór, traktujący o sprawczej mocy przesądów, po raz pierwszy został opublikowany w brytyjskim magazynie “Black Static”, specjalizującemu się w horrorze i dark fantasy.

Paradoksalnie tamto opowiadanie było wyjątkiem w twórczości autora. Głównym polem jego zainteresowania, jak sam twierdzi, jest tzw. „speculative fiction”. Pojęcie to, przypisywane Robertowi Heinleinowi, określa utwóry będące fantastyką naukową, ale także daleko wychodzące poza ramy tego gatunku, zawierające w fabule elementy nadprzyrodzone, fantastyczne, czy futurystyczne, etc. Łatwiej zdefiniować twórczość Mercurio D. Riviery poprzez podobieństwo do utworów Ursuli Le Guin z cyklu haińskiego, które są czystą fantastyką naukową, choć bazującą na tzw. miękkich naukach, jak socjologia, psychologia, czy antropologia. To podobieństwo zdradza najbardziej cykl opowiadań poświęconych kontaktowi ludzkości z rozwiniętą technologicznie rasą Wergenów. „Tęsknota za Langalana” / „Longing for Langalana” otwiera serię tekstów, które stopniowo ujawniają złożoność obcej cywilizacji i jej relacji z Ziemianami. Wergenowie uważają ludzi za istoty piękne. Do tego stopnia, że kontakt z nimi jest dla nich przeżyciem na poziomie narkotykowego haju, grożącym natychmiastowym uzależnieniem i paraliżującym wolną wolę. Riviera penetruje m.in. psychologiczne niuanse tego stanu i idące za nimi konsekwencje społeczne. „Tęsknota za Langalana” została uznana najlepszym opowiadaniem 2006 r. w corocznym plebiscycie czytelników brytyjskiego magazynu Interzone.

Mercurio D. Rivera do niedawna był publikowany głównie w brytyjskich magazynach poświęconych fantastyce i grozie. Zaczął też być zauważany na swoim rodzimym amerykańskim poletku. Świadczy o tym m.in. publikacja do której został zaproszony przez prestiżowy magazyn Asimov’s Science Fiction. Ale jego pierwszy zbiór opowiadań, pt. Across the Event Horizon, wydany przez Newcon Press, pod redakcją Iana Whatesa i z przedmową Terrego Bissona, ukazał się – mimo wszystko – właśnie w Anglii. Seria o Wergenach pokazuje, że Amerykanów nadal stać na dobrą, problemową fantastykę, ale chętniej czytają ją Europejczycy.

Wergen

Wizja Wergena wg Bena Baldwina, który zilustrował opowiadanie dla magazynu „Interzone”.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.