Kategorie

Ted Kosmatka

Ted Kosmatka – utalentowany autor amerykański i wreszcie dostrzeżony przez miłośników fantastyki w Stanach – „Blood Dauber” w plebiscycie czytelników „Asimov’s Science Fiction Magazine” uzyskało miano opowiadania roku 2009, jak i antologistów – przedruki w kilku antologiach najlepszych tekstów roku i zaproszenia do oryginalnych antologii tematycznych. Nazwisko autora zaczyna się też pojawiać na okładkach czasopism, co jest ewidentnym znakiem jego wzrastającej popularności. Wartość prozy Kosmatki docenili również wydawcy, którzy szykują do druku jego powieść „The Helix Game”.

Autor, z racji podjęcia współpracy z firmą produkującą gry wideo, żywo zainteresował się sztukami wizualnymi. Zastanawia się nad komiksem na podstawie opowiadania „The God Engine”, które pojawi się w najnowszych „Krokach w nieznane”, jako „Boża Maszyneria”. W polskim tłumaczeniu tekst ukaże się w wersji nieco zmienionej w porównaniu do pierwszego wydania z „Asimov’s…” z roku 2005, bowiem pisarz pracuje właśnie nad zbiorem opowiadań i redaguje swoje wcześniejsze teksty.

Po polsku ukazały się dotąd następujące opowiadania Kosmatki:

  • „Śmiercionauci” – „Kroki w nieznane” 2008, tom 4
  • „Prorok z wyspy Flores” – „Kroki w nieznane” 2008, tom 5
  • „Sztuka alchemii” – Fantasy & Science Fiction, 2/2010

Kosmatka żartuje, że jego popularność w Polsce dorównuje tej ze Stanów Zjednoczonych. Cieszy się bardzo, że jego opowiadania ukazują się w naszym kraju, ponieważ jego rodzina wywodzi się z Polski. Najlepiej przyjętym przez polskich czytelników tekstem pisarza jest niesamowite opowiadanie „Śmiercionauci” (w kręgu anglojęzycznym opublikowane wyłącznie w wersji on-line!). Autor stwierdził, że chętnie zobaczyłby wersję komiksową „Śmiercionautów” narysowaną przez polskich twórców.

Zamów teraz przez Internet >>

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.