Kategorie

James Alan Gardner – Broń promieniowa – love story

James Alan Gardner to kanadyjski pisarz science fiction średniego pokolenia. Z wykształcenia matematyk, obecnie pedagog, tworzy podręczniki do nauki programowania. Karierę zaczynał w końcówce lat 80. XX w. na słynnych warsztatach literackich Clarion, gdzie doświadczeni pisarze uczą młodych adeptów  sztuki pisania. Mentorem Gardnera był w owym czasie Orson Scott Card.

Pisarz publikował w wielu amerykańskich i kanadyjskich czasopismach sf. Może pochwalić się dwiema nagrodami Aurora, czyli kanadyjskim odpowiednikiem naszego Zajdla, a także kilkoma nominacjami do Hugo i Nebuli. Do jego najciekawszych utworów należy seria powieści „League of Peoples”, w której stykamy się z Obcymi na tak wysokim stopniu rozwoju, że traktują ludzkość mniej więcej w taki sposób, w jaki my traktujemy bakterie.

Opowiadanie „Broń promieniowa – love story” / The Ray-Gun: A Love Story, pochodzące z roku 2008, było nominowane do Hugo i Nebuli, zdobyło prestiżową Theodore Sturgeon Award. Zostało również wybrane tekstem roku przez czytelników Asimov’s Magazine. Tytuł nie pozostawia wiele wątpliwości – to opowiadanie science-fiction, przedstawiające perypetie pewnej pary z nader sprytną bronią Obcych. Opowiadanie przetłumaczyła Martyna Plisenko.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.