Kategorie

Kir Bułyczow – Zeznania Oli N.

Kir Bułyczow to autor kolejnego tekstu, który ukaże się w najnowszym almanachu Kroki w nieznane 2013. „Zeznania Oli N.” / „Показания Оли Н.”, opowiadanie pochodzące z roku 1988, należy do nurtu twórczości Bułyczowa, w którym przeciętni obywatele zostają skonfrontowani z fantastycznymi wydarzeniami, nierzadko decydującymi o losach całej ludzkości. W tym opowiadaniu na Ziemi pojawiają się niezliczone ogniki. Nie można ich ugasić, spalają tlen i zadymiają atmosferę do tego stopnia, że planecie grozi globalna katastrofa. Jedna z hipotez głosi, iż to Matka Ziemi podjęła działania zmierzające do unicestwienia szkodzącej jej rasy ludzkiej. Bułyczow to, jak dotąd, autor najczęściej publikowany w almanachu Kroki w nieznane. W edycji z lat 70. ukazały się „Wybór” (1972), „Skarbnica mądrości” i „Awaria na linii” (1973 – dwa opowiadania w jednym tomie) i „Dialog o Atlantydzie” (1976). Po reaktywacji serii opublikowane zostały „Fatalny ślub” (2005) i „Złotousty diabeł” (2008).

Kir (Kirył) Bułyczow, właściwie Igor Możejko (1934-2004), to rosyjski pisarz i historyk tworzący pod wieloma pseudonimami fantastykę, prozę przygodową, kryminalną, utwory dla dzieci i młodzieży, pisał też teksty popularno-naukowe, wiersze, sztuki oraz scenariusze filmowe. Był jedną z głównych postaci radzieckiej i rosyjskiej fantastyki w latach 1960-2000 i zarazem jednym z najpopularniejszych w Polsce pisarzy fantastów z tamtego kręgu kulturowego. Wciąż wiele jego utworów można poznać tylko w oryginale. I to pomimo tego, że w pewnym momencie był chyba najczęściej tłumaczonym na język polski autorem rosyjskim. Doszło nawet do tego, że jego dystopijna powieść Miasto na Górze (1983) ukazała się u nas wcześniej niż w ZSRR. W kraju autora czekała na druk kilkanaście lat, a pierwsze wydanie zostało na dodatek okrojone przez cenzurę. Znakomita jest jego nostalgiczna biografia Jak zostać pisarzem fantastą (2003), pełna anegdot opowieść o karierze pisarskiej i surrealistycznych realiach życia w Związku Radzieckim.

Autor znany jest w Polsce głównie ze znakomitych cykli o Wielkim Guslarze, mieście przyciągającym wszelkiego rodzaju nadnaturalne fenomeny, kosmitów i przybyszów z przyszłości, oraz Alicji, dziewczynce z przyszłości. Bułyczowa trudno jednak zaszufladkować, ponieważ rozległość jego zainteresowań i absolutnie niesamowita witalność twórcza, sprawiły, że jego dorobek obejmuje kilkaset opowiadań oraz kilkadziesiąt powieści i mikropowieści. Jego klasyczne utwory science-fiction mogą śmiało konkurować z najlepszymi osiągnięciami światowej fantastyki, np. Miasto na Górze, czy mikropowieści i opowiadania z cyklu o Pawłyszu, np. “Przełęcz” i “Osada” oraz inne, które wciąż czekają na tłumaczenie, np. utwory z cyklu Rzeka Chronos. Gdyby pisał po drugiej stronie Atlantyku byłby zapewne jednym z fenomenów wszechczasów tamtejszej literatury fantastycznej, choćby ze względu na obszerność twórczości. Szczęśliwie dla nas urodził się w Rosji i dzięki temu mieliśmy szansę poznać oryginałów z cyklu Wielki Guslar. Cyklu, który musiał znać Andrzej Pilipiuk siadając do napisania pierwszej historii o innym oryginale, niejakim Jakubie Wędrowyczu. Opowiadanie przetłumaczył Paweł Laudański.

Więcej na temat Kira Bułyczowa i jego twórczości:
Kir Bułyczow, ENCYKLOPEDIA FANTASTYKI
Kir Bułyczow – polska bibliografia, autor: Paweł Laudański
Kir Bułyczow – Kroki w nieznane 2008, „Złotousty diabeł”.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.