Kategorie

Michael Swanwick – Martwi

Opowiadanie, które rozpocznie najnowszy almanach fantastyki Kroki w nieznane 2013 napisał Michael Swanwick. Wyjątkowo płodny pisarz amerykański, który doskonale czuje się w krótkiej formie. Wielokrotnie nominowany do wszystkich najważniejszych nagród amerykańskiej fantastyki. Zebrał pokaźną liczbę wyróżnień: Hugo (5), Locus (3), Nebula (1), Sturgeon (1) i World Fantasy (1). Swanwick jest również aktywny na polu publicystyki, dużo i zajmująco bloguje i udziela się w fandomie.

Najważniejsza powieść science-fiction Swanwicka, to – bez wątpienia – Stacja przypływów. Interesujące są też jego dokonania fantasy. Znamy utwory z cyklu Żelazny smok, pt. Córka żelaznego smoka i Smoki Babel (wszystkie tytuły wydane przez MAG). Na polski przetłumaczono kilkanaście jego opowiadań, które są rozsiane po czasopismach i antologiach. Znajdziemy je m.in. w nowej odsłonie Rakietowych szlaków i Krokach w nieznane 2007 (opowiadanie „Surowe umysły”).

Opowiadanie „Martwi” / The Dead pochodzi z 1996 r. Tekst powstał oczywiście przed eksplozją popularności zombies w popkulturze. I jakoś tak się dzieje, że wciąż powraca. Wielokrotnie był przedrukowywany w różnych antologiach anglosaskich, tłumaczony na niemiecki i włoski. Zyskał nominacje do Hugo i Nebuli, był wysoko w kategorii krótkich opowiadań plebiscytu magazynu Locus i wciąż, a to już prawdziwa rzadkość, nabiera wartości, a nawet aktualności.

Michael Swanwick, jak poprzednio Dan Simmons w swoim „Tegorocznym zdjęciu klasowym”, opowiada o zombies w sposób bardzo oryginalny. Przede wszystkim całkowicie zrywa z już teraz kanoniczną wizją z komiksu i serialu „The Walking Dead”. Jak byśmy się zachowywali, gdyby zombies stali się częścią naszego świata, którą po prostu trzeba zaakceptować? Czy zmieniłoby to nasz system gospodarczy, koncepcję wytwórczości, relacje społeczne i model życia? Swanwick w swoim niepozornym tekście antycypuje do pewnego stopnia współczesne niepokoje społeczne, wywołane m.in. kryzysem sprokurowanym przez bezwględnych i, jak dziś wiemy praktycznie bezkarnych, finansistów. Opowiadanie przetłumaczyła Martyna Plisenko.

Więcej informacji na temat autora i jego twórczości:
– Michael Swanwick – ENCYKLOPEDIA FANTASTYKI
– strona internetowa autora: www.michaelswanwick.com
– blog: floggingbabel.blogspot.com

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.