Kategorie

Charles Yu

„Superbohater trzeciej kategorii” / „Third Class Superhero” to kolejne opowiadanie, które ukaże się w najnowszych „Krokach w nieznane” 2011.

Autor, Charles Yu, jest już znany polskim czytelnikom. Dzięki Marcinowi Zwierzchowskiemu, redaktorowi prozy zagranicznej w „Nowej Fantastyce”, który odważył się wybrać do publikacji jego trudną, ale znakomitą powieść „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” (wydana nakładem Proszyński i S-ka). W NF mieliśmy też okazję przeczytać opowiadanie „Standardowy pakiet samotności”.

„Superbohater trzeciej kategorii” wywodzi się ze zbioru opowiadań pod tym samym tytułem, który ukazał się w 2007 r. Wcześniej opowiadanie zostało nagrodzone The 2004 Sherwood Anderson Fiction Award. Nim stał się znany w światku sf Charles Yu został doceniony przez autorów głównego nurtu. National Book Foundation wybrała go do wąskiego grona „5 poniżej 35”, czyli pięciu najbardziej obiecujących autorów młodego pokolenia.

W pisarstwie Charlesa Yu znajdziemy klasyczne fantastyczno-naukowe motywy. Wehikuły czasu, światy równoległe, czy superbohaterowie – z wszystkim tym zetknęliśmy się wielokrotnie. Jednak zarówno opowiadania tego autora, jak i powieść, której tytułu ciężko nie skojarzyć z science-fiction, rozsadzają ramy gatunku.

„Superbohater trzeciej kategorii” zanurzony jest po uszy w amerykańskiej kulturze komiksowej. Lektura opowiadania natychmiast rodzi skojarzenia ze słynną serią „Strażnicy”, nieudanym filmem „Super-bohaterzy”, czy też – późniejszą od tekstu Yu – serią „Kick-Ass”. Ale każde z tych dzieł jest niezależną artystycznie kreacją.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.