Kategorie

Chiang ma SFINKSA

Na Międzynarodowym Festiwalu Fantastyki w Nidzicy przyznano – po raz siedemnasty – nagrody SFINKS. Padł frekwencyjny rekord w głosowaniu internetowym, ponieważ oddano ponad 4 tys. głosów. Poniżej szczegółowe wyniki kategorii „Zagraniczne opowiadanie roku”. Więcej na stronie nagrody, zaś pierwsze dziesiątki z każdej kategorii na blogu Wojtka Sedeńki.

Z wyników widać, że konkurencją dla „Kroków w nieznane”, które w zeszłym roku również sięgnęły po SFINKSA w kategorii „Zagraniczne opowiadanie roku”, stała się polska edycja „Fantasy & Science Fiction”, wydawana przez Powergraph. Wygranej Teda Chianga można było oczekiwać, ponieważ opowiadanie wygrało także w plebiscycie organizowanym przez „Katedrę”. Jednak tam głosowano na skróconą listę najlepszych tekstów roku 2010 wybranych przez redaktorów portalu. Ciekawe co pominęli redaktorzy, a co wzięli pod uwagę głosujący czytelnicy? Otóż pominięty został Charles Stross i jego „Betonowa dżungla” z najnowszych „Kroków”, która uplasowała się w wyścigu po SFINKSA na drugiej pozycji. Do tego George R.R. Martin i opowiadanie „A w tunelach panował mrok” zamieszczone w „Fantasy & Science Fiction” – tekst z miejsca trzeciego.

Dla porównania zeszłoroczna dziesiątka finalistów – SFINKS 2009 powędrował wówczas do Iana McDonalda za opowiadanie „Mała bogini” zamieszczone w „Krokach w nieznane”, a także wyniki plebiscytu Katedry.

Zagraniczne opowiadanie roku 2462 głosy, które rozłożyły się na 62 utwory:

1. Ted Chiang – Cykl życia oprogramowania „Kroki w nieznane 2010” (351)
2. Charles Stross – Betonowa dżungla „Kroki w nieznane 2010” (298)
3. George R.R. Martin – A w tunelach panował mrok „Fantasy & Science Fiction” (280)
4. Paolo Bacigalupi – Kaloryk „Fantasy & Science Fiction” (196)
5. Jeffrey Ford – Nocna whiskey „Fantasy & Science Fiction” (151)
6. Orson Scott Card – Więzienie Mazera „Nowa Fantastyka 12/2010” (101)
7. Peter Watts – Rzeczy „Kroki w nieznane 2010” (92)
8. John Scalzi – Boże napędy „Kroki w nieznane 2010” (81)
9. Orson Scott Card – Oszust „Nowa Fantastyka 12/2010” (67)
10. Jack Vance – Czarnoksiężnik Mazirian „Umierająca ziemia” (52)

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.