Kategorie

Nagrody Mgławicy

Od ponad dwóch tygodniu można zgłaszać propozycje do nagrody Nebula przyznawanej przez profesjonalistów zrzeszonych w „Science Fiction and Fantasy Writers of America” (SFWA). Utwory mogą być nominowane pod warunkiem, że ukazały się pomiędzy styczniem, a grudniem danego roku.

O to prestiżowe trofeum za rok 2010 mogą powalczyć aż trzy opowiadania z „Kroków w nieznane”:

Nagród w świecie fantastyki jest sporo. Za najważniejsze uważane są Hugo, Nebula i World Fantasy. Nazwa tej ostatniej nagrody może być trochę myląca, ponieważ w ujęciu zachodnim „fantasy” obejmuje opowieści o smokach i magach, ale też utwory, które my nazwalibyśmy po prostu fantastyką. Dlatego w roku 2000 World Fantasy zdobyło opowiadanie Iana R. MacLeoda „Feralna sztuka” (zamieszczone w tym tomie „Kroków…”), które nie ma nic wspólnego z historiami w rodzaju „Wiedźmina”.

Do grupy najważniejszych wyróżnień, przynajmniej wg magazynu Locus, zaliczane są też nagrody: John W. Campbell, Theodore Sturgeon, Arthur C. Clarke (przyznawana w Anglii), Philip K. Dick, James Tiptree, Jr., Bram Stoker (odpowiednik Nebuli w horrorze) i Chesley (nagroda przyznawana za osiągnięcia graficzne).

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.