Kategorie

Ted Chiang

Pisarz amerykański publikujący wyłącznie opowiadania, seryjny zdobywca najważniejszych nagród i niekwestionowana gwiazda światowej fantastyki. W swojej twórczości – pełnej niezwykłej wyobraźni i głębokiego humanizmu – porusza klasyczne zagadnienia science fiction, ale odświeża je i wydobywa nowe znaczenia. Czyni tak również w drukowanym w niniejszym tomie opowiadaniu „Cykl życia oprogramowania”, które z pewnością należy do najważniejszych w jego dorobku.

Autor proponuje w nim własną wizję narodzin i rozwoju sztucznej inteligencji, odmienną niż ta, do której od lat przyzwyczajała nas fantastyka naukowa. Według Chianga wzrost potencjału i złożoności AI będzie odbywał się w procesie powolnej socjalizacji i akumulacji wiedzy. Dotychczas rzecz przedstawiano odwrotnie: „duch w maszynie” miał się pojawić w zasadzie samoistnie, po przekroczeniu masy krytycznej danych i złożoności systemu informatycznego. Takie podejście promuje pisarz Vernor Vinge, głoszący nadejście technologicznej osobliwości w roku 2045. Spotkamy je również w pomnikowym, wyśmienitym dziele „Golem XIV” Stanisława Lema, a nawet w „Terminatorze” Jamesa Camerona.

Ted Chiang opublikował w Polsce dwa zbiory opowiadań „Historię mojego życia” (Solaris) i „72 litery” (Solaris). Obecnie do jego najistotniejszych tekstów zalicza się najchętniej „Historię mojego życia”, „Piekło to nieobecność Boga” i „Co ma cieszyć oczy”.

Zamów teraz przez Internet >>

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.