Kategorie

Will McIntosh

Autor publikowany po raz pierwszy w Polsce. Na swoim koncie ma już jednak spory dorobek, bo około 30 opowiadań, które dość regularnie ukazują się w różnych amerykańskich i brytyjskich magazynach s-f. Jak dotąd największym osiągnięciem McIntosh’a jest „Bridesicle”. Opowiadanie zdobyło Hugo 2010 i było nominowane do Nebuli 2010. Czytelnicy Asimov’s Science Fiction Magazine uznali je za najlepszy tekst opublikowany w tym piśmie w roku 2009.

„Bridesicle” to klasyczne w formie opowiadanie fantastyczne. Łączy w sobie oryginalny pomysł, dobrą literacką robotę z prawdopodobieństwem psychologicznym. Nic dziwnego, ponieważ na co dzień McIntosh jest profesorem psychologii. Specjalizuje się w psychologii społecznej i prowadzi badania dotyczące m.in. randek on-line. Znalazło to swoiste odzwierciedlenie w „Bridesicle”, ponieważ istotnie jest to historia dotycząca pewnej randki, do tego randki w bardzo ciemno.

Zamów teraz przez Internet >>

Hugo Award - statuetka nagrody z roku 2010

Pisarz pracuje równolegle nad dwiema powieściami. Jedna określana jest jako „a baseball fantasy”, co sugeruje, że może być to utwór dość hermetyczny. Druga to rozwinięcie opowiadania “Soft Apocalypse” z roku 2005, które w Anglii było nominowane w kategorii najlepsze opowiadanie roku jednocześnie przez The British Science Fiction Association, jak i The British Fantasy Society.

„Mrożona panna młoda”, bo taki tytuł nosi polski przekład opowiadania, przyniosła autorowi prestiżową nagrodę Hugo. Statuetka, którą otrzymują autorzy różni się nieco każdego roku, choć zawsze pojawia się statek kosmiczny w kształcie w jakim wyobrażano go sobie w latach 50. ubiegłego wieku. Tym razem widać też wpływ Art Nouveau.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.