Kategorie

Charles Stross

Charles „Charlie” Stross to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy brytyjskich. Stawiany jest często w jednym rzędzie z takimi twórcami nowej generacji, jak Alastair Reynolds, Ken MacLeod, czy Richard Morgan. Jego twórczość jest jednak zdecydowanie bardziej różnorodna. Pisuje science fiction, inspirowane Lovecraftem horrorory, czy teksty określane na Zachodzie jako fantasy, które polscy czytelnicy nazwaliby raczej fantastyką.

Stross jest w Polsce czytany, chwalony i lubiany. Powieść „Accelerando” zebrała wiele pochlebnych recenzji. Znamienne, że Jacek Dukaj nazwał tę książkę wskaźnikiem pokazującym, w którą stronę zmierza współczesna fantastyka naukowa – to też swego rodzaju miara wyobraźni tego autora. Brytyjczyk jest bardzo popularny w krajach anglosaskich; także za sprawą cyklu określanego „The Atrocity Archive”. Znamy krótkie opowiadanie z tej serii, nagrodzone Hugo w roku 2010 „Nadgodziny”, opublikowane w Nowej Fantastyce (4/2010). W „Krokach w nieznane” przedstawimy jeden z najbardziej znanych utworów z tej serii, czyli „The Concrete Jungle”.

„Betonowa dżungla” zaskoczy wielbicieli „Accelerando”, ponieważ jest to horror, w jakimś stopniu inspirowany pisarstwem Lovecrafta, ale o zabarwieniu humorystycznym, czego w twórczości samotnika z Providence trudno się doszukać. Jadowity humor, zaskakujące pomysły, nadnaturalne moce i istoty – to znaki wywoławcze tego opowiadania będącego wyśmienitą lekturę. Nic dziwnego, że zostało nagrodzone Hugo w roku 2005.

Zamów teraz przez Internet >>

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.