Kategorie

Pochlebnie o antologii

Pojawiła się kolejna pozytywna recenzja najnowszego tomu „Kroków w nieznane”, która ukazała się na Polter.pl. Jej autorem jest Bartosz ‚Zicocu’ Szczyżański.

„Nieraz słyszałem utyskiwania na schemat recenzowania antologii tekst po tekście – wydaje mi się, że jest on tak samo męczący dla czytelnika, jak i piszącego, więc staram się go unikać. Jednakże w przypadku „Kroków w nieznane” grzechem byłoby nie poświęcić każdemu opowiadaniu choćby kilku zdań, bo zbiór ten tym różni się od większości antologii, że nie ma tu historii, które pomija się bez szkody dla ogółu.”

Paolo Bacigalupi dostał już drugi raz na Polter.pl najwyższą notę za opowiadanie „Ludzie piasku i popiołu”. Poprzednio w recenzji zbioru jego tekstów „Pump six and Other Stories” opublikowanego w USA.

„Najbardziej obawiałem się opowiadania Baciagulpiego. Wszyscy go chwalą, wszyscy polecają – a ja po „Hazardziście” miałem bardzo ambiwalentne uczucia. Całkiem dobre opowiadanie, ale przeczytałem je bez większych zachwytów. Natomiast „Ludze piasku i popiołu” – o, to już całkiem inna sprawa. Mój strach okazał się całkowicie nieuzasadniony. Baciagulpi stworzył najlepszy tekst „Kroków w nieznane” – szybki, intrygujący, przy tym ukrywający coś pod wierzchnią warstwą dynamicznej akcji. Opowiadanie połyka się błyskawicznie i tylko jednego żal – że nie ma więcej. Dawno nie czytałem tekstu tak bezlitośnie odzierającego ludzi z człowieczeństwa – Amerykanin rzeczywiście okazuje się mistrzem pesymistycznego pióra. „Ludzie piasku i popiołu” to swego rodzaju sztandar całej antologii – świetnie oddaje to, czego możemy się spodziewać po większości tekstów zbioru.”

Cała recenzja na Polter.pl.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.