Kategorie

Howard Waldrop

Zdecydowanie jeden z najbardziej niezwykłych autorów amerykańskich, „legendarnym nieznany pisarz”. Teksańczyk i oryginał, fascynujący się na równi literaturą, co wędkarstwem muchowym. Obdarzony niepodrabialnym stylem i swoistym poczuciem humoru. Jego najpopularniejszym opowiadaniem są „Szkaradne kuraki”, nagrodzone Nebulą i World Fantasy oraz nominowane do Hugo, które zainspirowały okładkę zbioru, pt. „Howard Who?”. Powstałe blisko 30 lat temu „Szkaradne kuraki”, jedyny „stary” tekst w 5. tomie „Kroków w nieznane”, to prawdziwy majstersztyk. Gdyby po raz pierwszy ukazały się drukiem dziś, to też byłyby wydarzeniem.

W trakcie lektury opowiadań Howarda Waldropa człowiek zachodzi w głowę czemu ten fenomenalny pisarz jest tak mało znany?! Może dlatego, że jego książki wychodzą w limitowanych nakładach, bardziej dzięki uporowi przyjaciół, niż zabiegom autora.
Waldrop twierdzi, że nie przepada za naszą rzeczywistością. Dlatego pisuje swoje dziwaczne historie alternatywne, np. o poszukiwaniach wymarłego ptaka dodo, czy XIX-wiecznym skandalu szpiegowskim opowiedzianym z punktu widzenia entuzjastów jazdy rowerem. Fabuły opowiadań pisarza wspaniale ujął Mark Salwowski na okładce zbioru „The Night Of The Cooters”. Swoją drogą bardzo ciekawy artysta, o czym można przekonać się na tej stronie.

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.