Kategorie

Greg Egan

Greg Egan – pisarz australijski uznawany obecnie za jednego z najważniejszych twórców fantastyki naukowej. Porównywany do Stanisława Lema, prawdopodobnie ze względu na wybitnie kompetentne nasycenie twórczości wątkami naukowymi. W pierwszej powieści fantastycznonaukowej, Kwarantanna (1992), sięga po teorię kwantową, w drugiej, Miasto Permutacji (1994), po maszyny komórkowe von Neumanna, a w trzeciej, Stan wyczerpania (1995), ważną rolę ogrywa Teoria Wszystkiego, hipotetycznie opisująca w spójny sposób wszystkie zjawiska fizyczne. Odkrycia naukowe, twierdzenia matematyczne, prawa fizyki, czy technologie są w twórczości Egana istotnym elementem fabuły lub wręcz motorem akcji o charakterze sensacyjnym lub kryminalnym.

Pisarz, niemal w każdym swoim utworze, konfrontuje bohaterów z efektami zmian wywołanych przez osiągnięcia nauki i ich praktyczne zastosowania. Stawia przy tym fascynujące pytania o przyszłość jednostki, społeczeństw, jak i gatunku ludzkiego. Kolejne powieści Diaspora (1997), Teranezja (1999) oraz Schild’s Ladder (2002) oraz, napisana po sporej przerwie, Incandescence (2008), to błyskotliwe dzieła świadczące o niezwykłym bogactwie wyobraźni autora.
Pierwszą książką Egana wydaną po polsku był Stan wyczerpania (Zysk, 2003). Później wydawaniem jego książek zajęło się Wydawnictwo Solaris, które opublikowało powieści Kwarantanna (2006) i Miasto Permutacji (2007). Nakładem Solaris już wkrótce ukaże się polskie wydanie Teranezji. Natomiast Diaspora, określana jako jedna z najbardziej niezwykłych książek SF, zapowiadana jest na rok 2011.

Zamieszczone w najnowszym almanachu opowiadanie „Gloria” pochodzi ze słynnej antologii „The New Space Opera”, zebranej przez nie mniej słynnego wydawcę, redaktora i pisarza Gardnera Dozois i wspierającego go Jonathana Strahana, cenionego redaktora młodego pokolenia. Według Jacka Dukaja niewielu pisarzy wyszło obronną ręką z postawionego przez redaktorów zadania, czyli dodania owego „new” do znanego wszystkim terminu „space opera”. Jednym z nich jest Greg Egan, który wciąż nabiera rozpędu po długiej przerwie w pisaniu. „Gloria” to na pierwszy rzut oka najtwardsza z twardych sf, ale tuż pod powierzchnią konwencji znajdziemy tam refleksją na temat dynamiki rozwoju cywilizacji w skali kosmicznej, a także rolę jednostek w tym procesie. Strona autora >>

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.