Kategorie

Reginald Bretnor

Urodził się (1911-1992) jako Reginald Kahn we Władywostoku, w Rosji. Był synem łotewskiego bankiera pochodzenia żydowskiego i angielskiej guwernantki. Jego rodzina przeniosła się do Japonii w 1917 r., a trzy lata później do San Diego w Kalifornii. Bretnor to panieńskie nazwisko jego babki.
Był pisarzem i publicystą o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach. Pisał fantasy, science fiction, kryminały, historie dla dzieci, a także artykuły dotyczące teorii wojskowości, public affairs i survivalu. Przez pół wieku tworzył opowiadania i artykuły na temat kotów, jednocześnie będąc jednym z pierwszych znaczących teoretyków science fiction.
W Polsce jest nadal nieznany. Opublikowano zaledwie kilka jego opowiadań. Jedno z nich, „Kolekcjoner tajemnic”, zdobyło nagrodę Sfinksa w roku 2000 w kategorii Zagraniczne Opowiadanie Roku. Pozostałe to: Koci”, „Człowiek na szczycie” i „Gnule wylazły z dhewna”.
Opowiadania Bretnora można porównać do perełek krótkiej formy autorstwa Frederica Browna, spopularyzowanego w „Krokach w nieznane” przez Lecha Jęczmyka. Twórczość Bretnora jest niebywale odporna na upływ czasu. Łatwo się o tym przekonać sięgając po napisane w latach 50. opowiadanie „Kobieta po przejściach”, w oryg. ‘Mrs. Pigafetta Swims Well’. Trochę zapomniane, ironiczne, fenomenalnie zabawne opowiadania Bretnora, ukazywały się swego czasu w popularnych czasopismach takich jak „Harper’s” i „Esquire” oraz w branżowych „The Magazine of Fantasy & Science Fiction”, „Isaac Asimov’s Science Fiction Magazine” i „Amazing Stories”.

[singlepic id=49 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.