Kategorie

Daniel Abraham

Nowy głos w amerykańskiej fantasy. Jego opowiadania zaczęły pojawiać się pod koniec lat 90. w ważnych czasopisamch, takich jak “Asimov’s Science Fiction”, “Realms of Fantasy” i “The Magazine of Fantasy and Science Fiction”. Pierwszy duży sukces to nominacja za opowiadanie “Flat Diane” do Nebula 2005. Kolejny to, zeszłoroczna, tym razem do nagrody Hugo, za opowiadanie „Kambierz i Żelazny Baron. Baśń ekonomiczna”. W tym roku do Nebuli nominowano jego powieść “A Betrayal in Winter: Book Two of the Long Price Quartet”.
“Kambierz…”, jedyne w tym tomie opowiadanie fantasy, to bardziej rozszerzona przypowieść, w nieco dickensowskiej aurze. Wyrafinowany styl wskazuje w jaki sposób Abraham potrafi przekraczać ramy gatunku. Pierwsza powieść pisarza, “Cień w środku lata”, która jednocześnie rozpoczyna tetralogię “The Long Price”, jest już dostępna w polskim tłumaczeniu. Autor zbiera wysokie oceny za ten cykl, m.in. za wniesienie świeżego powiewu do idei kosztów jakie należy ponieść za zastosowanie magii. Prawa do jego powieści kupiły już wydawnictwa z Niemiec, Włoch i Francji, czyli największych rynków literatury w Europie.
Abraham został również doceniony przez kolegów po piórze. George R.R. Martin i Gardner Dozois zaprosili go do ciekawego projektu “Hunter’s Run” – powieści tworzonej wspólnie przez trzech autorów.
Pisarz prowadzi stronę internetowa www.danielabraham.com i blog A Simple Man in Complex Times.

[singlepic id=42 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.