Kategorie

Alastair Reynolds

Urodził się i mieszka w Walii. Należy do grupy pisarzy, obok Stephena Baxtera, Petera F. Hamiltona, czy Richarda Morgana, którzy odnowili brytyjską hard SF i space opera. Z wykształcenia astronom, pracował kilka lat w Europejskiej Agencji Badań Kosmicznych. W 2004 r. odwiedził Polskę w ramach programu British Council „Imagine This”.
Największym osiągnięciem pisarza jest cykl rozgrywający się uniwersum rozwiniętym w powieści “Przestrzeń objawienia” (2000). Takie tytuły jak “Migotliwa wstęga” (2001) i “Arka odkupienia” (2002) nawiązują do pierwszej powieści. Kolejne, “Absolution Gap” (2003) i “The Prefect” (2007), można czytać niezależnie od reszty. Cyklu uzupełnia kilka nowel i garść opowiadań.
Wysokie kompetencje naukowe łączy Reynolds z zamiłowaniem do literatury kryminalnej. Lubi mieszać tropy, prowadzić czytelnika na manowce i zaskakiwać w końcówce. Wszystko to można znaleźć w opowiadaniu „Poza konstelacją Orła”, zamieszczonym w tym zbiorze i nominowanym do nagrody Hugo. Wielbiciele Philipa K. Dicka wyczują w nim ślad charakterystycznego klimatu opowiadań Mistrza i przypomną sobie jego znakomite opowiadanie „Podróż”. Zainteresowani moga sięgnąć po zapis czata z pisarzem, który przeprowadzona podczas jego wizyty w Wirtualnej Polsce.

[singlepic id=53 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.