Kategorie

Ken MacLeod

Ken MacLeod pochodzi ze Szkocji, mieszka niedaleko Edynburga. Studia przygotowały go do zawodu zoologa, co nie przeszkodziło mu pracować kilka lat w branży IT. Napisał jedenaście powieści począwszy od “The Star Fraction” (1995) do “The Night Sessions” (2008), oraz liczne opowiadania i artykuły. Pomimo nagród w Wielkiej Brytanii oraz wielu nominacji do Hugo i Nebula nie ma szczęścia do publikacji w naszym kraju. Może dlatego, że w swojej twórczości bada przyszłościowe zastosowania niezbyt popularnych w Polsce idei, takich jak socjalizm, komunizm i anarchizm, także w egzotycznych wariantach: trockistowskim, anarcho-kapitalistycznym i libertariańskim. Wydana u nas space opera “Dywizja Cassini” (1999) przedstawia świat, w którym kapitalizm sczezł z kretesem, a panującą doktryną jest socjalizm; dzięki czemu każda praca wykonywana jest ochotniczo (tak!).

MacLeod jest jednak autorem, którego warto czytać i poznawać. Zdecydowanie nie pozostawia czytelnika obojętnym. Nieposkromionej wyobraźni pisarza zawdzięczamy opowiadanie “Jezus Chrystus, Reanimator”, które rozważa implikacje Powtórnego Przyjścia w świecie Internetu, fast foodu i terroryzmu.
Ken MacLeod, gość honorowy Polconu 2002, jest bardzo aktywnym internautą. Jego pełen zgryźliwego humoru blog “The Early Days of Better Nation”, pokazuje ogromną skalę zainteresowań pisarza.

[singlepic id=39 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.