Kategorie

Greg Egan

Greg Egan to pisarz australijski, który zadebiutował w roku 1983 utworem głównonurtowym “An Unusual Angle” zyskał w latach 90. ubiegłego wieku reputację jednego z najważniejszych twórców fantastyki naukowej. Egan bywa porównywany do Stanisława Lema, prawdopodobnie ze względu na wybitnie kompetentne nasycenie twórczości wątkami naukowymi. W pierwszej powieści fantastycznonaukowej, „Kwarantanna” (1992), sięga po teorię kwantową, w drugiej, „Miasto Permutacji” (1994), po maszyny komórkowe von Neumanna, a w trzeciej, „Stan wyczerpania” (1995), ważną rolę odgrywa „Teoria wszystkiego”, hipotetycznie opisująca w sposób spójny wszystkie zjawiska fizyczne. Odkrycia naukowe, twierdzenia matematyczne, prawa fizyki, czy technologie są w twórczości Egana – kolejne podobieństwo do Lema – istotnym elementem fabuły lub wręcz motorem akcji o charakterze sensacyjnym lub kryminalnym. Pisarz, niemal w każdym swoim utworze, konfrontuje bohaterów z efektami zmian wywołanych przez osiągnięcia nauki i ich praktyczne zastosowania. Stawia przy tym fascynujące pytania o przyszłość jednostki, społeczeństw, jak i gatunku ludzkiego. Kolejne powieści “Diaspora” (1997), “Teranesia” (1999) oraz “Schild’s Ladder” (2002) oraz, napisana po sporej przerwie, “Incandescence” (2008), to błyskotliwe dzieła świadczące o niezwykłym bogactwie wyobraźni autora.
Pierwszą książką Egana wydaną po polsku był „Stan wyczerpania” (Zysk, 2003). Później wydawaniem jego książek zajęło się Wydawnictwo Solaris, które opublikowało powieści „Kwarantanna” (2006) i „Miasto Permutacji” (2007). W połowie tego roku ukaże się „Teranezja”, zaś wydanie „Diaspory”, uznawanej za jedną z najbardziej niezwykłych książek sf, zapowiadane jest na rok 2010.
Egan pisuje również znakomite nowele i opowiadania, których w polskiej prasie ukazało się zaskakująco niewiele. Pierwsza była wyśmienita nowela „Oceanika” (SFinks nr 4/25, 2002). Nowa Fantastyka opublikowała opowiadania „Wyrocznia” (NF 1/2003), „Strażnicy granic” oraz „Niestabilne orbity w przestrzeni kłamst” (oba w NF 9/2007). Pozostałe można znaleźć w „Krokach w nieznane”, „Moralność wirusologa” (2005) i „Powody do zadowolenia” (2006), oraz antologii „Nowe legendy” (Prószyński 1997), „Dywany Wanga”.
„Kroki w nieznane”, tom 4 – zaprezentują jedno z najbardziej znanych opowiadań autora, zatytułowane „Luminous”, które pochodzi ze zbioru opowiadań pod tym samym tytułem opublikowanym w roku 1995. Dwoje naukowców odkrywa defekty w matematyce. Pewne twierdzenia mogą być prawdziwe i zarazem fałszywe. Czy ta nowa, zaskakująca wiedza o fundamentach Wszechświata pozwoli wpływać na rzeczywistość?
Krytycy oszczędnie sięgają po Egana. Humaniście trudno o pełną interpretację utworów tak bardzo najeżonych problemami wywiedzionymi z nauk ścisłych. Chyba pierwszym szkicem na jego temat był „Greg Egan – Lem XXI wieku?” (NF 2/2002), Iwony Michałowskiej. Żywe zainteresowanie pisarstwem Australijczyka wykazuje Jacek Dukaj. Na jego stronie dostępne są trzy recenzje książek Egana, w tym dwóch, które nie ukazały się jeszcze po polsku:

“Incandescence” (2008), nowa książka Egana, ma w sieci trailery! Coraz częściej wydawnictwa książkowe, ale przede wszystkim miłośnicy literatury, czy muzyki – promują w ten sposób swoje ulubione dzieła. Incandescence – trailer 1, Incandescence – trailer 2.

[singlepic id=40 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.