Kategorie

James Van Pelt

Czwarty almanach światowej fantastyki, „Kroki w nieznane” 2008, już za trzy tygodnie trafi do dobrych księgarń. Nowy selekcjoner – Mirek Obarski – zapowiada siedemnaście doskonałych opowiadań. Dotychczas odsłoniliśmy rąbka tajemnicy ujawniając nazwiska autorów tworzących antologię.
Dziś rozpoczynamy odliczanie. Przez siedemnaście dni będziemy przedstawiali kolejne tytuły i sylwetki autorów. Zaczynamy od pierwszego opowiadania w tomie.

James Van Pelt“Ostatnia z form P”

James Van Pelt specjalizuje się w opowiadaniach, których opublikował już blisko sto od czasu swojego debiutu na początku lat 90. Z zawodu nauczyciel angielskiego, wykorzystuje fantastykę jako sposób na naukę tego języka, o czym można przekonać się na jego często aktualizowanym blogu “A Place for Strangers and Beggars”. Mniej aktywności autor wykazuje na swojej stronie internetowej, ale można tam znaleźć bibligrafię i kilka innych ciekawych informacji.
Wydał dwa zbiory opowiadań “Strangers and Beggars” (2002) i “The Last of the O-Forms and Other Stories” (2005), w przygotowaniu trzeci “The Radio Magician and Other Stories” oraz książkę “Summer of the Apocalypse” (2006). Pierwsza, i jedyna powieść Van Pelta, to klasyczna historia drogi, traktująca o poszukiwaniu nadziei w samym sercu apokalipsy. Nastoletni bohater przemierza Amerykę spustoszoną działaniem tajemniczego wirusa. Sześć dekad później pokonuje tę samą drogę, obserwując pozostałości dawnego świata. Van Pelt opublikował dotąd bodaj tylko jedno opowiadania po polsku, “Kiedyś byli Monarchami”, NF 8/2005. Przewrotny tekst “Ostatnia z form P”, rozpoczynający niniejszą antologię i nominowany do Nebula 2004, jest w pewnym stopniu bliski klimatowi powieściowego debiutu autora. Wirus zniszczył możliwości reprodukcyje ludzi i zwierząt, do tego stopnia, że rodzą się już tylko spotworniali mutanci.

[singlepic id=37 w=320 h=240 float=]

Krok dalej:
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Wykop

Comments are closed.